  • 74ALVC16240MTD
74ALVC16240MTD
advertisement
Manufacturer No:
74ALVC16240MTD
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74ALVC16240MTD
Package:
48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
74ALVC16240MTD
Description:
Buffer, Inverting 1.65V~3.6V 3-State Buffers 74ALVC Series 74ALVC16240 4 Bit per Element 24mA 24mA 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Quantity:
In Stock : 16
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
74ALVC16240MTD
    Select All
  • Number of Pins
    48
  • Supplier Device Package
    48-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74ALVC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Base Part Number
    74ALVC16240
  • Number of Outputs
    16
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    Inverting
  • Number of Channels
    16
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    3 ns
  • Quiescent Current
    40μA
  • Turn On Delay Time
    3 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Number of Inputs
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
  • High Level Output Current
    -24mA
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Number of Input Lines
  • Number of Output Lines
    3
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
  • Package / Case
    48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)