  • 74ALVC14PW,118
74ALVC14PW,118
advertisement
Manufacturer No:
74ALVC14PW,118
HK JDW NO:
554-74ALVC14PW,118
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74ALVC14PW,118
Description:
3.4 ns ns 4.4 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 1.65V~3.6V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
74ALVC14PW,118 Overview
Shipping overseas is convenient with the part packed in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). The advanced packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. A Inverter logic principle governs its operation. In order for the part to function correctly, a voltage of 1.65V~3.6V is required. Temperatures around -40°C~85°C are extended for operation. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. 24mA 24mA output current is 24mA 24mA in the high or low state. This is part of the 74ALVC series. In total, there are 14 terminations. Users will benefit significantly from 6 functions in this part. There is a chip like this in ALVC/VCX/A. Search with 74ALVC14 if you are looking for device variants. Part bodies are injected with 14 pins. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. To find out what the functions of 14 pins are, please refer to their datasheets. Quiescent parts have 10μA current flowing through them. It consists of 6 circuits. There is a specification for the operating voltage of the chip, 3.3VV, which is referred to as the supply voltage. This product has Schmitt Trigger.
74ALVC14PW,118 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
ALVC/VCX/A Family
Quiescent Current: 10μA
74ALVC14PW,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74ALVC14PW,118 Gates and Inverters applications.
  • Electric car
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Electric shaver
  • Urban rail vehicle
  • Washing machine
  • Island protection
  • Fishery-optical complementary power station
  • Troubleshooting & Judgment
  • VCR
  • Printer
Step5Bar-code shipping tag
74ALVC14PW,118
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    74ALVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74ALVC14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    3.4 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    4.4 ns
  • Family
    ALVC/VCX/A
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.4ns @ 3.3V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.41V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.24V ~ 2V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm