  • 74AHCT14PW-Q100,11
74AHCT14PW-Q100,11
advertisement
Manufacturer No:
74AHCT14PW-Q100,11
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74AHCT14PW-Q100,11
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
8 ns ns 10 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
74AHCT14PW-Q100,11 Overview
Packed in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is convenient for shipping overseas. The advanced packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. This logic works according to the Inverter principle. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 4.5V~5.5V. The operating temperature is extended to around -40°C~125°C. Surface Mount is the mounting position of the part. In the low and high states of output current, the current is 8mA 8mA. This item is from the Automotive, AEC-Q100, 74AHCT series. Total terminations are 14. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. As part of AHCT/VHCT/VT, this chip is used. Use 74AHCT14 to search for device variants. It is injected into the part body with 14 pins. There are a number of applications for logic devices mounted with the Surface Mount pin. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. The part has 2μA current flowing through it in the quiescent state. The device consists of 6 circuits. There is a specification for the operating voltage of the chip, 5VV, which is referred to as the supply voltage. The feature count is 0.
74AHCT14PW-Q100,11 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
AHCT/VHCT/VT Family
Quiescent Current: 2μA
74AHCT14PW-Q100,11 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74AHCT14PW-Q100,11 Gates and Inverters applications.
  • Computer
  • Projector
  • Printer
  • Electric shaver
  • Island protection
  • Electrical tools
  • Sewing machine
  • Reactive power compensation function
  • Induction cooker
  • In-vehicle system
Step5Bar-code shipping tag
74AHCT14PW-Q100,11
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74AHCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74AHCT14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    8 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm