  • 74AHCT138T16-13
74AHCT138T16-13
advertisement
Manufacturer No:
74AHCT138T16-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-74AHCT138T16-13
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74AHCT138T16-13
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin Signal switch74AHCT Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
74AHCT138T16-13 Overview
Digital switch is provided in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) for the purpose of saving board space.It is packaged in the way of Digi-Reel?.digital switch ic uses the method of Surface Mount for mounting.the multiplexers uses IC Decoder/Demultiplexer as the analog IC.When the operating temperature is kept at -40°C~125°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.The turn signal switch is designed for use with a 4.5V~5.5V supply voltage, which gives it a lot of flexibility.Since they are members of the 74AHCT series, they can be used in a wide variety of applications.The basic configuration includes 16 terminations.The turn signal switch is supplied with a voltage of 5V volts.This turn signal switch has a total of 16 component pins.It is the end of conductors that is represented by GULL WING.The supply type of this multiplexer ic is Single.It is configured with 16 pins.The mounting point is Surface Mount.The logic switch is a member of the family of AHCT/VHCT/VT.Signal multiplexer consists of 3 bits.The power supply of 5V is provided for mux switch's normal operation.This is a signal switch that is categorized as Decoder/Drivers.There are no external influences on this multiplexer ic, so it consumes 4μA current.It is possible to achieve reliable performance of the multiplexers with a voltage supply of 5V.In accordance with TAPE AND REEL, switches can be packaged.On the multiplexers, 6 input lines are provided for accepting voltage levels.There are 8 output lines designed to serve as the source of the signal.
74AHCT138T16-13 Features
Supplied in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
6 input lines
8 output lines
74AHCT138T16-13 Applications
  • Medium scale TV wall
  • Recording transmission
  • Electronically controlled engine system
  • Video transmission
  • RF-based home automation system
  • Microprocessor memory systems
  • A/D converters
  • CNC machines
  • Code conversion
  • Small scale TV wall
Step5Bar-code shipping tag
74AHCT138T16-13
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    172.98879mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2013
  • Series
    74AHCT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    3
  • Propagation Delay
    4.4 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Logic Function
    Decoder, Demultiplexer
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Supply Type
    Single
  • Number of Input Lines
    6
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Number of Output Lines
    8
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm