  • 74AHC1G66GV-Q100H
74AHC1G66GV-Q100H
advertisement
Manufacturer No:
74AHC1G66GV-Q100H
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74AHC1G66GV-Q100H
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
74AHC1G66GV-Q100H
Description:
11ns, 11ns SPST - NO 22Ohm Analog Switches 5 Pins 100nA SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
74AHC1G66GV-Q100H Overview
Presented in SC-74A, SOT-753, this electrical component is convenient for overseas shipping. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. Mounted in Surface Mount is this multiplexer. In the multiplexer and demultiplexer, 1:1 represents the number of circuits. Operational temperature extended around -40°C~125°C TA. This electronic part can be found in the 5 series. SPST - NO switching circuits are used in these analog switch ics. 1 circuits are used in this analogue multiplexer. Analog switches have 22Ohm internal resistance. Draining from a single voltage supply, this analog switch requires a voltage of 2V~5.5V. The Automotive, AEC-Q100 series contains it.
74AHC1G66GV-Q100H Features
Switch Circuit: SPST - NO
-3db Bandwidth: 280MHz
74AHC1G66GV-Q100H Applications
  • E1 Network Equipment
  • Signal routing between systems
  • Cable PC
  • Industrial
  • Channelized and Unchannelized DS3 applications
  • Voice over IP/DSL – Integrated Access Devices, Smart
  • High reliability control systems
  • Data switching
  • Automatic test equipment
  • Battery Powered Systems
Step5Bar-code shipping tag
74AHC1G66GV-Q100H
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    22Ohm
  • Pin Count
    5
  • Number of Circuits
    1
  • -3db Bandwidth
    280MHz
  • On-State Resistance (Max)
    22Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    100nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    10pF
  • Switch Circuit
    SPST - NO
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    11ns, 11ns
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    2V~5.5V