  • 74ACTQ240SJ
74ACTQ240SJ
advertisement
Manufacturer No:
74ACTQ240SJ
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74ACTQ240SJ
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74ACTQ240SJ
Purchasing and Inquiry
74ACTQ240SJ Overview
Logical driver uses a neat 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74ACTQ series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. Family ACT includes the buffer IC . 20 pins are set with the electric part. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element.
74ACTQ240SJ Features
74ACTQ240SJ Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74ACTQ240SJ Buffers & Transceivers applications.
  • TV signal transmission
  • Switches/bridges/routers/servers
  • Telecom and datacom networking applications
  • 1x/2x Fiber Channel
  • Home theater wiring-free
  • Gigabit Ethernet
  • Car radio
  • Wireless transmission
  • Fiber optic cable connection network
  • Radio transmission
Step5Bar-code shipping tag
74ACTQ240SJ
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Ports
  • Family
    ACT
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Number of Bits per Element
    4
  • Propagation Delay (tpd)
    7.5 ns
  • Width
    5.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74ACTQ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V