  • 74ACTQ16240MTDX
74ACTQ16240MTDX
advertisement
Manufacturer No:
74ACTQ16240MTDX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74ACTQ16240MTDX
Package:
48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
74ACTQ16240MTDX
Description:
Buffer, Inverting 4.5V~5.5V 3-State Buffers 74ACTQ Series 74ACTQ16240 4 Bit per Element 24mA 24mA 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Step5Bar-code shipping tag
74ACTQ16240MTDX
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Package / Case
    48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Supplier Device Package
    48-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74ACTQ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V