  • 74ACT240MTC
74ACT240MTC
advertisement
Manufacturer No:
74ACT240MTC
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74ACT240MTC
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74ACT240MTC
Purchasing and Inquiry
74ACT240MTC Overview
Logical driver uses a neat 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74ACT series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. Electronic parts from the ACT family are used in this part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "74ACT240" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 4μA. It is recommended to use a 5V power supply. To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the logical driver. Wireless transceiver is able to output 3 lines. Because of its 8 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
74ACT240MTC Features
Bus Driver/Transceivers
74ACT240MTC Applications
There are a lot of ON Semiconductor 74ACT240MTC Buffers & Transceivers applications.
  • Car alarm systems
  • Laser diode bonding
  • Wireless access points
  • Point-to-point networking
  • Switches/bridges/routers/servers
  • AV receiver
  • Wireless security systems
  • Gigabit Ethernet
  • Data center
  • Single fiber bidirectional application
Step5Bar-code shipping tag
74ACT240MTC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    74ACT240
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    10.5 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    8.5 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9.5 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Input Lines
    8
  • Number of Output Lines
    3
  • Length
    6.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    191mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA