  • 74AC240SJ
74AC240SJ
advertisement
Manufacturer No:
74AC240SJ
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-74AC240SJ
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74AC240SJ
Description:
DUAL Buffer, Inverting 2V~6V 3-State Buffers 74AC Series 74AC240 4 Bit per Element 24mA 24mA 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 26904
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
74AC240SJ
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    481.5mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74AC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74AC240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    6.5 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    6.5 ns
  • Family
    AC
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA