  • 74AC240MTC
74AC240MTC
advertisement
Manufacturer No:
74AC240MTC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-74AC240MTC
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74AC240MTC
Purchasing and Inquiry
74AC240MTC Overview
Logical driver uses a neat 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 2V~6V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74AC series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 3.3V. Family AC includes the buffer IC . 20 pins are set with the electric part. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. To supply the device, a minimum voltage of 2V is a must.
74AC240MTC Features
74AC240MTC Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC 74AC240MTC Buffers & Transceivers applications.
  • IP cameras
  • Point-to-point networking
  • Shortwave receiver
  • Satellite ground stations
  • Wireless projection application for conferences and business talks
  • Metro access rings
  • SONET/SDH Network
  • Desktop radio
  • Ethernet circuitry
  • Satellite communications networks
Step5Bar-code shipping tag
74AC240MTC
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74AC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    20
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Ports
  • Family
    AC
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Number of Bits per Element
    4
  • Propagation Delay (tpd)
    9 ns
  • Length
    6.5mm