  • 74ABT20D,118
74ABT20D,118
advertisement
Manufacturer No:
74ABT20D,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74ABT20D,118
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
74ABT20D,118
Description:
3.9 ns ns 2.7 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 50μA μA
Purchasing and Inquiry
74ABT20D,118 Overview
Packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), the part is convenient for shipping overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. Based on the NAND Gate logic principle, it works. To ensure the part's full function, a voltage of 4.5V~5.5V is needed. Extended operating temperature around -40°C~85°C. In Surface Mount, the part is mounted. High and low output current states are both 15mA 20mA. The 74ABT series contains it. The total number of terminations is 14. It has 2 functions that enhance user experience significantly. It represents the ABT product family. Try searching with 74ABT20 to find device variants. The part body is injected with 14 pins. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. To find out what the 14 pins do, please refer to the datasheets. Inputs for the part are set to 4. Parts that are quiescent have 50μA current flowing through them. There is 50pF load capacitance associated with the part. A device with 1 outputs is available. There is a specification for the operating voltage of the chip, 5VV, which is referred to as the supply voltage. The operation of 2 gates is logical.
74ABT20D,118 Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
ABT Family
Quiescent Current: 50μA
2 Gates
74ABT20D,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74ABT20D,118 Gates and Inverters applications.
  • Solar energy generation
  • Scanner
  • Car refrigerator
  • Automotive voltage monitoring
  • Cell phone
  • Projector
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Electric grinding wheel
  • Induction cooker
  • Electrical tools
Step5Bar-code shipping tag
74ABT20D,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74ABT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74ABT20
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    3.9 ns
  • Quiescent Current
    50μA
  • Turn On Delay Time
    2.7 ns
  • Family
    ABT
  • Logic Function
    NAND
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    15mA 20mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Number of Gates
    2
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.9ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.05mA
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm