  • 73S8009C-32IMR/F
73S8009C-32IMR/F
advertisement
Manufacturer No:
73S8009C-32IMR/F
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-73S8009C-32IMR/F
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
73S8009C-32IMR/F
Description:
32 Terminations2.7V~6.5V 32 Pin 73S8009 Specialized Power Management ICs1 Functions
Purchasing and Inquiry
73S8009C-32IMR/F Overview
Using Tape & Reel (TR) as a shipping the power management path is acceptable.It is packaged the power management in 32-VFQFN Exposed Pad for ease of transportation.Surface Mount is a universal mounting method that is easy to adapt.Among other applications, this power management targets Smart Card Reader, Writer .It is recommended that the operating temperature of the power management ic be set to -40°C~85°C to prevent malfunctions.For its operation, this power management requires 2.7V~6.5V voltage.Get more power ic's pin-to-pin solutions for your special needs by searching 73S8009 .There are 32 terminals on the power management.The instruments designs has received high praise because it is an analog POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT IC.The integrated power supplies is designed with 32 pins.It has a Surface Mount for mouting on PCB or other boards.Supplied by 3V voltage, the power manager can accomplish the many demanding tasks.This power ic has 32 pins starting from the pinout.In order to start up, it needs at least 2.7V .A network of 1 channels maintains the quality of output by cooperating together.In addition, you should not supply the power supply ic with a voltage greater than 6.5V .
73S8009C-32IMR/F Features
Mainly used in Smart Card Reader, Writer applications
Operating temperature: -40°C~85°C
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT analog IC
73S8009C-32IMR/F Applications
There are a lot of Maxim Integrated 73S8009C-32IMR/FPower Management applications.
  • SSTL-3
  • Digital Signage
  • Debug
  • Motherboard
  • Medical
  • Base Station Power Distribution Systems
  • Industrial/ATE
  • Set-Top-Box
  • System Thermal for PCs
  • Automotive head unit
Step5Bar-code shipping tag
73S8009C-32IMR/F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Smart Card Reader, Writer
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2.7V~6.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    73S8009
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm