  • 735D227X0075D2
735D227X0075D2
advertisement
Manufacturer No:
735D227X0075D2
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-735D227X0075D2
Package:
Datasheet:
735D227X0075D2
Description:
220μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.01mA
Step5Bar-code shipping tag
735D227X0075D2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Series
    735D
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    STANDARD: CECC-30202
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    TRAY, PLASTIC
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    75V
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Ripple Current
    1850mA
  • Tan Delta
    0.37
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Diameter
    9.708mm
  • Length
    26.97mm