  • 72V8980PV8
72V8980PV8
advertisement
Manufacturer No:
72V8980PV8
HK JDW NO:
668-72V8980PV8
Package:
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
72V8980PV8
Description:
3V~3.6V 72V8980 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V8980PV8 Overview
In order to conserve board space, digital switch is included in the 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width).Tape & Reel (TR) is the packaging method.Digital switch ic adheres to a mounting method of Surface Mount.In the multiplexers, the analog IC Multiplexer is used.In the case of -40°C~85°C, turn signal switch will not be affected by external factors.The turn signal switch is designed for use with a 3V~3.6V supply voltage, which gives it a lot of flexibility.Multiplexers from the 72V series can be used in a wide range of applications.The base part number is 72V8980, which can also be used to find its logic switch related parts.
72V8980PV8 Features
Supplied in the 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
72V8980PV8 Applications
  • Computer memory
  • Memory chips
  • Analog to digital conversion
  • Code conversion
  • Automatic health monitoring systems
  • To select different task for memory in microprocessor memory systems
  • Injectors
  • Metal detectors
  • Used to connect a single source to multiple destinations
  • Robotic vehicles
Step5Bar-code shipping tag
72V8980PV8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V