  • 72V85L15PA
72V85L15PA
advertisement
Manufacturer No:
72V85L15PA
HK JDW NO:
668-72V85L15PA
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
72V85L15PA
Description:
72V85 FIFO memory IC72V Series 144K 8K x 9 x 215ns
Purchasing and Inquiry
72V85L15PA Overview
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) is a package that contains FIFO memory chip.It's packaged in the shape of a Tube .Data and applications can be stored in the FIFO chip's 144K 8K x 9 x 2 memory.Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.The 72V series contains this memory logic.It has a maximum operating supply current of 100mA .I believe it belongs to the 72V85 family of numbers.
72V85L15PA Features
144K 8K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V85
72V85L15PA Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V85L15PA FIFOs Memory applications.
  • Desktop Computers
  • Temporary storage elements
  • Multi-stage synchronizer
  • Consumer Systems
  • Emulators
  • Firmware loaders
  • Alarm System
  • A/D output buffers
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Telecommunication
Step5Bar-code shipping tag
72V85L15PA
    Select All
  • Memory Size
    144K 8K x 9 x 2
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    No
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Supplier Device Package
    56-TSSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V85
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    100mA