  • 72V851L15PFI8
72V851L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V851L15PFI8
HK JDW NO:
668-72V851L15PFI8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V851L15PFI8
Description:
72V851 FIFO memory IC72V Series 144K 8K x 9 x 210ns
Purchasing and Inquiry
72V851L15PFI8 Overview
FIFO memory chip is contained in the 64-LQFP package.It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR) .Apps and data can be stored in the 144K 8K x 9 x 2 memory of the FIFO chip.A temperature regulation of -40°C~85°C is crucial for reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.Operating voltage is 3V~3.6V .It is part of the 72V series of memory logics.40mA is the FIFO's maximum operating supply current.The 72V851 family of integers consists of this type.
72V851L15PFI8 Features
144K 8K x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V851
72V851L15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V851L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • Alarm System
  • Smart Meter
  • Laser Receiver System
  • Disk Controllers
  • Code converters
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Portable Information Devices
  • Magnetic memories
  • Routers
  • Product traceability
Step5Bar-code shipping tag
72V851L15PFI8
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V851
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    144K 8K x 9 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz