  • 72V81L20PA
72V81L20PA
advertisement
Manufacturer No:
72V81L20PA
HK JDW NO:
668-72V81L20PA
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
72V81L20PA
Description:
72V81 FIFO memory IC72V Series 9K 512 x 9 x 220ns
Purchasing and Inquiry
72V81L20PA Overview
You can find FIFO memory chip in the 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package.In this case, it is packaged in case number Tube .Data and applications can be stored in the FIFO chip's 9K 512 x 9 x 2 memory.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.This FIFO products operates at 3V~3.6V volts.The 72V series contains this memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 100mA is available.The 72V81 family contains this item.
72V81L20PA Features
9K 512 x 9 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V81
72V81L20PA Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V81L20PA FIFOs Memory applications.
  • Smart Meter
  • Transistors
  • Controlled baseline
  • IP Camera Buffer
  • TVs
  • Computers
  • Industrial Systems
  • Product traceability
  • Down-Hole Energy Drilling
  • SPI Bus Flash Memory Devices
Step5Bar-code shipping tag
72V81L20PA
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V81
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    100mA
  • Memory Size
    9K 512 x 9 x 2
  • Access Time
    20ns
  • Data Rate
    33.3MHz
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    No
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Supplier Device Package
    56-TSSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    72V