  • 72V71660DR
72V71660DR
advertisement
Manufacturer No:
72V71660DR
HK JDW NO:
668-72V71660DR
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
72V71660DR
Description:
3V~3.6V 72V71660 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V71660DR Overview
This is a relatively small item of digital switch that is included in the 208-BFQFP in order to save space on the board.Tray represents its packaging.Digital switch ic uses a Surface Mount mounting method.The analog IC in the multiplexers is identified as Multiplexer.A temperature of -40°C~85°C will not leave the turn signal swturn signal switchch susceptible to external influences.Design engineers have more flexibility when digital controlled switch operates at 3V~3.6V voltage.Multiplexers from the 72V series can be used in a wide range of applications.To find signal switch's related components, a base part number of 72V71660 may also be used.
72V71660DR Features
Supplied in the 208-BFQFP package
72V71660DR Applications
  • Frequency multiplexing system
  • Data transfer
  • Implementing boolean functions with multiple variables
  • Enabling different rows of memory depending on address in memory chips
  • Paper plants
  • Microprocessor input/output systems
  • Code converters
  • LVDS
  • Data-routing applications
  • Used to connect a single source to multiple destinations
Step5Bar-code shipping tag
72V71660DR
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Supplier Device Package
    208-PQFP (28x28)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V