  • 72V71660BBG
72V71660BBG
advertisement
Manufacturer No:
72V71660BBG
HK JDW NO:
668-72V71660BBG
Package:
208-BGA
Datasheet:
72V71660BBG
Description:
3V~3.6V Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V71660BBG Overview
As a means of saving space, digital switch is provided in the 208-BGA.Tray is the packaging method.The method digital switch ic adopts for mounting is Surface Mount.The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Multiplexer.When the operating temperature is kept at -40°C~85°C, the machine will not be sensturn signal switchive to external influences.When digital controlled switch operates at 3V~3.6V, designers have superior flexibility.Multiplexers from the 72V series can be used in a wide range of applications.
72V71660BBG Features
Supplied in the 208-BGA package
72V71660BBG Applications
  • Electronic circuits
  • Make full adder
  • Robotic vehicles
  • Data demultiplexing
  • Data communication
  • GLAN
  • CNC machines
  • To select different task for memory in microprocessor memory systems
  • Relay
  • Night vision cameras
Step5Bar-code shipping tag
72V71660BBG
  • Package / Case
    208-BGA
  • Supplier Device Package
    208-PBGA (17x17)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V