  • 72V70840DAG
72V70840DAG
advertisement
Manufacturer No:
72V70840DAG
HK JDW NO:
668-72V70840DAG
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Description:
3V~3.6V 72V70840 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
72V70840DAG Overview
It is included in the 144-LQFP in order to save board space.Tray represents its packaging.The mounting method digital switch ic uses is Surface Mount.The multiplexers uses an analog IC Multiplexer as the analog part of the circuit.When the operating temperature is kept at -40°C~85°C, the machine will not be sensturn signal switchive to external influences.When operated with a 3V~3.6V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Several applications are possible for 72V series multiplexers.The base part number is 72V70840, which can also be used to find its logic switch related parts.
72V70840DAG Features
Supplied in the 144-LQFP package
72V70840DAG Applications
  • Video transmission
  • Relay
  • Logic gates for other digital devices
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
  • Data communication
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
  • Robotic vehicles
  • Logic circuits
  • Computer memory
  • Make full adder
Step5Bar-code shipping tag
72V70840DAG
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V