  • 72V3680L7-5BB
72V3680L7-5BB
advertisement
Manufacturer No:
72V3680L7-5BB
HK JDW NO:
668-72V3680L7-5BB
Package:
144-BGA
Datasheet:
72V3680L7-5BB
Description:
72V3680 FIFO memory IC72V Series 576K 16K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V3680L7-5BB Overview
You can find FIFO memory chip in package 144-BGA .In the shape of a Tray , it's packaged.There is a 576K 16K x 36 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .This FIFO products operates at 3.15V~3.45V volts.It is a component from the 72V series.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 40mA .Memory IC is a member of the 72V3680 family.
72V3680L7-5BB Features
576K 16K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3680
72V3680L7-5BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3680L7-5BB FIFOs Memory applications.
  • Down-Hole Energy Drilling
  • TVs
  • Battery Charger
  • Rate buffers
  • Programmable Logic Controller
  • Industrial Systems
  • A/D output buffers
  • Portable Information Devices
  • Product traceability
  • Computer networks
Step5Bar-code shipping tag
72V3680L7-5BB
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    144-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3680
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    576K 16K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz