  • 72V3640L6BB
72V3640L6BB
advertisement
Manufacturer No:
72V3640L6BB
HK JDW NO:
668-72V3640L6BB
Package:
144-BGA
Datasheet:
72V3640L6BB
Description:
72V3640 FIFO memory IC72V Series 36K 1K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V3640L6BB Overview
You can find FIFO memory chip in the 144-BGA package.Tray case is used for packaging.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 36K 1K x 36 in their memory.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .This FIFO products operates at 3.15V~3.45V volts.It is a component from the 72V series.Memory IC's maximum operating supply current is 40mA .In terms of its family, it is part of the 72V3640 family.
72V3640L6BB Features
36K 1K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3640
72V3640L6BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3640L6BB FIFOs Memory applications.
  • Multi-stage synchronizer
  • Analog-to-digital converters
  • Buses
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Telecommunication
  • MP3 Interface for Automobile
  • Cameras
  • Game Controller
  • Alarm System
  • Event Recorder
Step5Bar-code shipping tag
72V3640L6BB
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    144-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3640
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    36K 1K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz