  • 72V3631L15PFG8
72V3631L15PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V3631L15PFG8
HK JDW NO:
668-72V3631L15PFG8
Package:
120-LQFP
Datasheet:
72V3631L15PFG8
Description:
FIFO memory IC72V Series 18K 512 x 3610ns
Purchasing and Inquiry
72V3631L15PFG8 Overview
FIFO memory chip can be found in the 120-LQFP package.The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .A FIFO chip's memory is 18K 512 x 36 , which may be used to store applications and data.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.A component in the 72V series, this is an memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 400μA is available.
72V3631L15PFG8 Features
18K 512 x 36 memory size
72V series
72V3631L15PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3631L15PFG8 FIFOs Memory applications.
  • IP Radio
  • Microprogramming
  • Temporary storage elements
  • Switches
  • High-speed disk
  • Consumer Systems
  • Cardiac Monitoring Device
  • Battery Charger
  • Data
  • Code converters
Step5Bar-code shipping tag
72V3631L15PFG8
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Supplier Device Package
    120-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Current - Supply (Max)
    400μA
  • Memory Size
    18K 512 x 36
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz