  • 72V36110L7-5BBI
72V36110L7-5BBI
advertisement
Manufacturer No:
72V36110L7-5BBI
HK JDW NO:
668-72V36110L7-5BBI
Package:
144-BGA
Datasheet:
72V36110L7-5BBI
Description:
72V36110 FIFO memory IC72V Series 4.7M 131K x 365ns
Purchasing and Inquiry
72V36110L7-5BBI Overview
This package is included in 144-BGA .This FIFO memory chip is packaged as a Tray .A memory of 4.7M 131K x 36 is available for storing applications and data on this FIFO chip.Regulating the temperature to -40°C~85°C ensures reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3.15V~3.45V .The 72V series includes this memory logic.There is a maximum operating current of 40mA in memory IC's supply.Memory IC belongs to the 72V36110 family.
72V36110L7-5BBI Features
4.7M 131K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V36110
72V36110L7-5BBI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V36110L7-5BBI FIFOs Memory applications.
  • Communications Systems
  • Network bridges
  • Tape controllers
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Buses
  • Multi-stage synchronizer
  • Video time base correction
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Computer Systems
Step5Bar-code shipping tag
72V36110L7-5BBI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-BGA
  • Supplier Device Package
    144-PBGA (13x13)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36110
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    4.7M 131K x 36
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz