  • 72V36110L6BB8
72V36110L6BB8
advertisement
Manufacturer No:
72V36110L6BB8
HK JDW NO:
668-72V36110L6BB8
Package:
144-BGA
Datasheet:
72V36110L6BB8
Description:
72V36110 FIFO memory IC72V Series 4.7M 131K x 364ns
Purchasing and Inquiry
72V36110L6BB8 Overview
You can find FIFO memory chip in package 144-BGA .In terms of packaging, it comes in Tape & Reel (TR) cases.There is a 4.7M 131K x 36 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.A supply voltage of 3.15V~3.45V is required for its operation.The 72V series is represented by this memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 40mA .Memory IC belongs to the family of 72V36110 .
72V36110L6BB8 Features
4.7M 131K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V36110
72V36110L6BB8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V36110L6BB8 FIFOs Memory applications.
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Portable Information Devices
  • Networking
  • Magnetic memories
  • IP Radio
  • Routers
  • Product traceability
  • Microprogramming
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Communications
Step5Bar-code shipping tag
72V36110L6BB8
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    144-BGA
  • Supplier Device Package
    144-PBGA (13x13)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36110
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Memory Size
    4.7M 131K x 36
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz