  • 72V285L10TFG
72V285L10TFG
advertisement
Manufacturer No:
72V285L10TFG
HK JDW NO:
668-72V285L10TFG
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V285L10TFG
Description:
72V285 FIFO memory IC72V Series 1.125M 64K x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
72V285L10TFG Overview
You can find FIFO memory chip in the 64-LQFP package.The package comes in a case of Tray .It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 1.125M 64K x 18 in their memory.To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to 0°C~70°C .The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .A supply voltage of 3V~3.6V is required for its operation.A component in the 72V series, this is an memory logic.Memory IC's maximum operating supply current is 60mA .A member of the 72V285 family, it has the following characteristics.
72V285L10TFG Features
1.125M 64K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V285
72V285L10TFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V285L10TFG FIFOs Memory applications.
  • Alarm System
  • Disk Controllers
  • Magnetic memories
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Video
  • Notebook
  • Networking
  • Multi-stage synchronizer
  • Temporary storage elements
  • Data-acquisition systems
Step5Bar-code shipping tag
72V285L10TFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V285
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    1.125M 64K x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz