  • 72V283L7-5BCI
72V283L7-5BCI
advertisement
Manufacturer No:
72V283L7-5BCI
HK JDW NO:
668-72V283L7-5BCI
Package:
100-LBGA
Datasheet:
72V283L7-5BCI
Description:
72V283 FIFO memory IC72V Series 576K 32K x 18 64K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V283L7-5BCI Overview
The 100-LBGA package contains FIFO memory chip.It comes in a Tray package.A memory of 576K 32K x 18 64K x 9 is available for storing applications and data on this FIFO chip.The temperature should be adjusted to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.Powered by a voltage of 3.15V~3.45V , it operates on a low supply voltage.It belongs to the 72V series of memory logics.It has a maximum operating supply current of 35mA .The 72V283 family of objects contains it.
72V283L7-5BCI Features
576K 32K x 18 64K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V283
72V283L7-5BCI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V283L7-5BCI FIFOs Memory applications.
  • IP Camera Buffer
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Game Controller
  • Controlled baseline
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • HDD
  • Event Recorder
  • Computer networks
  • Alarm System
  • Video Processing
Step5Bar-code shipping tag
72V283L7-5BCI
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    100-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V283
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    576K 32K x 18 64K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz