  • 72V281L15TF
72V281L15TF
advertisement
Manufacturer No:
72V281L15TF
HK JDW NO:
668-72V281L15TF
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V281L15TF
Description:
72V281 FIFO memory IC72V Series 576K 64K x 910ns
Purchasing and Inquiry
72V281L15TF Overview
64-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.This FIFO memory chip is packaged as a Tray .There is a memory of 576K 64K x 9 on the FIFO chip that can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .This FIFO products operates at 3V~3.6V volts.It is part of the 72V series of memory logics.There is a FIFO's maximum operating supply current of 55mA .A member of the 72V281 family, it has the following characteristics.
72V281L15TF Features
576K 64K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V281
72V281L15TF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V281L15TF FIFOs Memory applications.
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Portable Information Devices
  • Emulators
  • Network switching/routing
  • Measurement Equipment
  • Look-up Tables
  • Temporary storage elements
  • Computer Systems
  • Transistors
Step5Bar-code shipping tag
72V281L15TF
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V281
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    576K 64K x 9
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz