  • 72V275L15PFG
72V275L15PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V275L15PFG
HK JDW NO:
668-72V275L15PFG
Datasheet:
72V275L15PFG
Description:
72V275 FIFO memory IC72V Series 576K 32K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V275L15PFG Overview
FIFO memory chip is included in the 64-LQFP package.Tray case is used for packaging.The FIFO chips have a memory of 576K 32K x 18 that can be used to store applications and data.Reliable operation requires a temperature of 0°C~70°C .It is mounted in the Surface Mount position.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.It is a member of the 72V series .There is a FIFO's maximum operating supply current of 60mA .In terms of its family, it is part of the 72V275 family.
72V275L15PFG Features
576K 32K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V275
72V275L15PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V275L15PFG FIFOs Memory applications.
  • Character generators
  • Consumer Systems
  • Test Equipment
  • Wireless
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Temporary storage elements
  • Portable Information Devices
  • Multi-stage synchronizer
  • A/D output buffers
  • Networking
Step5Bar-code shipping tag
72V275L15PFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V275
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    576K 32K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz