  • 72V275L10TF
72V275L10TF
advertisement
Manufacturer No:
72V275L10TF
HK JDW NO:
668-72V275L10TF
Datasheet:
72V275L10TF
Description:
72V275 FIFO memory IC72V Series 576K 32K x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
72V275L10TF Overview
This package is included in 64-LQFP .Tray case is used for packaging.There is a 576K 32K x 18 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.It uses a supply voltage of 3V~3.6V to operate.The memory logic belongs to the series 72V .There is a FIFO's maximum operating supply current of 60mA .The 72V275 family of objects contains it.
72V275L10TF Features
576K 32K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V275
72V275L10TF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V275L10TF FIFOs Memory applications.
  • Telecommunication
  • Event Recorder
  • Tape controllers
  • Routers
  • MP3 Interface for Automobile
  • Portable Information Devices
  • Firmware loaders
  • Signal processing
  • GPS Offender Tracking
  • Product traceability
Step5Bar-code shipping tag
72V275L10TF
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V275
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    576K 32K x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz