  • 72V275L10PFG
72V275L10PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V275L10PFG
HK JDW NO:
668-72V275L10PFG
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V275L10PFG
Description:
72V275 FIFO memory IC72V Series 576K 32K x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
72V275L10PFG Overview
This package is included in 64-LQFP .There's a Tray on the package.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 576K 32K x 18 in their memory.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3V~3.6V .The 72V series is represented by this memory logic.A maximum operating supply current of 60mA is provided by this FIFO products.A member of the 72V275 family, it has the following characteristics.
72V275L10PFG Features
576K 32K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V275
72V275L10PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V275L10PFG FIFOs Memory applications.
  • Computer networks
  • Buses
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Portable Information Devices
  • TVs
  • Medical Monitoring Device
  • Alarm System
  • Test Equipment
  • PC peripheral
  • Multi-stage synchronizer
Step5Bar-code shipping tag
72V275L10PFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V275
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    576K 32K x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz