  • 72V273L7-5BCI
72V273L7-5BCI
advertisement
Manufacturer No:
72V273L7-5BCI
HK JDW NO:
668-72V273L7-5BCI
Package:
100-LBGA
Datasheet:
72V273L7-5BCI
Description:
72V273 FIFO memory IC72V Series 288K 16K x 18 32K x 95ns
Purchasing and Inquiry
72V273L7-5BCI Overview
This package is included in 100-LBGA .There's a Tray on the package.The FIFO chips have a memory of 288K 16K x 18 32K x 9 that can be used to store applications and data.The temperature should be adjusted to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.Operation is based on a supply voltage of 3.15V~3.45V .A component in the 72V series, this is an memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 35mA is available.In terms of its family, it is part of the 72V273 family.
72V273L7-5BCI Features
288K 16K x 18 32K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V273
72V273L7-5BCI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V273L7-5BCI FIFOs Memory applications.
  • Consumer Systems
  • Rate buffers
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Game Controller
  • Tape controllers
  • GPS Offender Tracking
  • Signal processing
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Buses
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
Step5Bar-code shipping tag
72V273L7-5BCI
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    100-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V273
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    288K 16K x 18 32K x 9
  • Access Time
    5ns
  • Data Rate
    133.3MHz