  • 72V271LA10PF8
72V271LA10PF8
advertisement
Manufacturer No:
72V271LA10PF8
HK JDW NO:
668-72V271LA10PF8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V271LA10PF8
Description:
72V271 FIFO memory IC72V Series 288K 32K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V271LA10PF8 Overview
You can find FIFO memory chip in the 64-LQFP package.In the shape of a Tape & Reel (TR) , it's packaged.There is a memory of 288K 32K x 9 available for storing data and applications.Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.There is Surface Mount mounting type for this FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3V~3.6V .The 72V series contains this memory logic.Memory IC's maximum operating supply current is 55mA .The 72V271 family of objects contains it.
72V271LA10PF8 Features
288K 32K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V271
72V271LA10PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V271LA10PF8 FIFOs Memory applications.
  • Laser Receiver System
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Microprogramming
  • High-speed disk
  • Test Equipment
  • Cardiac Monitoring Device
  • Notebook
  • Data
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Medical Monitoring Device
Step5Bar-code shipping tag
72V271LA10PF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Data Rate
    100MHz
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • Retransmit Capability
    Yes
  • FWFT Support
    Yes
  • Programmable Flags Support
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V271
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    55mA