  • 72V245L15TFI
72V245L15TFI
advertisement
Manufacturer No:
72V245L15TFI
HK JDW NO:
668-72V245L15TFI
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V245L15TFI
Description:
72V245 FIFO memory IC72V Series 72K 4K x 1810ns
Purchasing and Inquiry
72V245L15TFI Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.It comes in a Tray package.In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 72K 4K x 18 .It is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .A supply voltage of 3V~3.6V is required for its operation.The 72V series is represented by this memory logic.There is a maximum operating current of 30mA in memory IC's supply.I believe it belongs to the 72V245 family of numbers.
72V245L15TFI Features
72K 4K x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V245
72V245L15TFI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V245L15TFI FIFOs Memory applications.
  • Extended product life cycle
  • IP Radio
  • Video time base correction
  • Networking
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Test Equipment
  • Telecommunication
  • Cameras
  • Computer Systems
  • Portable Information Devices
Step5Bar-code shipping tag
72V245L15TFI
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V245
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    72K 4K x 18
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz