  • 72V2113L6PFG
72V2113L6PFG
advertisement
Manufacturer No:
72V2113L6PFG
HK JDW NO:
668-72V2113L6PFG
Package:
80-LQFP
Datasheet:
72V2113L6PFG
Description:
72V2113 FIFO memory IC72V Series 4.5M 256K x 18 512K x 94ns
Purchasing and Inquiry
72V2113L6PFG Overview
FIFO memory chip is included in the 80-LQFP package.You'll find it packaged in the shape of a Tray .A FIFO chip's memory is 4.5M 256K x 18 512K x 9 , which may be used to store applications and data.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .Operating voltage is 3.15V~3.45V .The 72V series contains this memory logic.There is a maximum operating current of 35mA in memory IC's supply.Memory IC belongs to the 72V2113 family.
72V2113L6PFG Features
4.5M 256K x 18 512K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V2113
72V2113L6PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V2113L6PFG FIFOs Memory applications.
  • Notebook
  • Telecommunication
  • Video time base correction
  • Look-up Tables
  • Communications Systems
  • Multimedia
  • Networking
  • Data-acquisition systems
  • Address mapping
  • Game Consoles
Step5Bar-code shipping tag
72V2113L6PFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Supplier Device Package
    80-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V2113
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    4.5M 256K x 18 512K x 9
  • Access Time
    4ns
  • Data Rate
    166MHz