  • 72V2111L15PFI8
72V2111L15PFI8
advertisement
Manufacturer No:
72V2111L15PFI8
HK JDW NO:
668-72V2111L15PFI8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V2111L15PFI8
Description:
72V2111 FIFO memory IC72V Series 4.5M 512K x 910ns
Purchasing and Inquiry
72V2111L15PFI8 Overview
64-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.There is a case Tape & Reel (TR) in which it is packaged.Apps and data can be stored in the 4.5M 512K x 9 memory of the FIFO chip.A temperature regulation of -40°C~85°C is crucial for reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.Operation is based on a supply voltage of 3.15V~3.45V .A component in the 72V series, this is an memory logic.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 55mA .The 72V2111 family of objects contains it.
72V2111L15PFI8 Features
4.5M 512K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V2111
72V2111L15PFI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V2111L15PFI8 FIFOs Memory applications.
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Queues for communication systems
  • Routers
  • Fabrication Site
  • SPD for DDR3 Memory Modules
  • IP Camera Buffer
  • One assembly
  • Test site
  • Cameras
  • Computers
Step5Bar-code shipping tag
72V2111L15PFI8
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V2111
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    4.5M 512K x 9
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz