  • 72V2101L10PFG8
72V2101L10PFG8
advertisement
Manufacturer No:
72V2101L10PFG8
HK JDW NO:
668-72V2101L10PFG8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V2101L10PFG8
Description:
72V2101 FIFO memory IC72V Series 2.25M 256K x 96.5ns
Purchasing and Inquiry
72V2101L10PFG8 Overview
FIFO memory chip is contained in the 64-LQFP package.Tape & Reel (TR) case is used for packaging.Data and applications can be stored in the FIFO chip's 2.25M 256K x 9 memory.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3.15V~3.45V .It is part of the 72V series of memory logics.In this case, the FIFO's maximum supply current is 55mA .FIFO's FIFO's maximumMemory IC belongs to the 72V2101 family.
72V2101L10PFG8 Features
2.25M 256K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V2101
72V2101L10PFG8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V2101L10PFG8 FIFOs Memory applications.
  • Analog-to-digital converters
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Cameras
  • Code converters
  • Look-up Tables
  • Rate buffers
  • Product traceability
  • Fabrication Site
  • Extended product-change notification
  • Telecommunication
Step5Bar-code shipping tag
72V2101L10PFG8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V2101
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    55mA
  • Memory Size
    2.25M 256K x 9
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz