  • 72V205L10TF8
72V205L10TF8
advertisement
Manufacturer No:
72V205L10TF8
HK JDW NO:
668-72V205L10TF8
Package:
64-LQFP
Datasheet:
72V205L10TF8
Description:
72V205 FIFO memory IC72V Series 4.5K 256 x 186.5ns
Purchasing and Inquiry
72V205L10TF8 Overview
You will find FIFO memory chip in the 64-LQFP package.This FIFO memory chip is packaged as a Tape & Reel (TR) .A memory of 4.5K 256 x 18 is available for storing applications and data on this FIFO chip.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.There is Surface Mount mounting type for this FIFO memory.For operation, it requires a supply voltage of 3V~3.6V .This memory logic is part of the 72V series.A maximum operating supply current of 30mA is provided by this FIFO products.Memory IC belongs to the 72V205 family.
72V205L10TF8 Features
4.5K 256 x 18 memory size
72V series
Best part number of 72V205
72V205L10TF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V205L10TF8 FIFOs Memory applications.
  • Extended product life cycle
  • Microprogramming
  • GPS Offender Tracking
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Digital buffering
  • Character generators
  • Video Processing
  • Event Recorder
  • High-speed disk
  • Address mapping
Step5Bar-code shipping tag
72V205L10TF8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V205
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Memory Size
    4.5K 256 x 18
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz