  • 72V04L15J
72V04L15J
advertisement
Manufacturer No:
72V04L15J
HK JDW NO:
668-72V04L15J
Datasheet:
72V04L15J
Description:
72V04 FIFO memory IC72V Series 36K 4K x 915ns
Purchasing and Inquiry
72V04L15J Overview
32-LCC (J-Lead) is the package in which FIFO memory chip is contained.In this case, it is packaged in case number Tube .Apps and data can be stored in the 36K 4K x 9 memory of the FIFO chip.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .For operation, a voltage of 3V~3.6V is used.The 72V series is represented by this memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 60mA is available.I believe it belongs to the 72V04 family of numbers.
72V04L15J Features
36K 4K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V04
72V04L15J Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V04L15J FIFOs Memory applications.
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Temporary storage elements
  • Programmable Logic Controller
  • Controlled baseline
  • Notebook
  • GPS Offender Tracking
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Magnetic memories
  • A/D output buffers
  • Consumer Systems
Step5Bar-code shipping tag
72V04L15J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72V04L15J.
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V04
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    36K 4K x 9
  • Access Time
    15ns
  • Data Rate
    40MHz