  • 72V02L25JI8
72V02L25JI8
advertisement
Manufacturer No:
72V02L25JI8
HK JDW NO:
668-72V02L25JI8
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V02L25JI8
Description:
72V02 FIFO memory IC72V Series 9K 1K x 925ns
Purchasing and Inquiry
72V02L25JI8 Overview
You can find FIFO memory chip in the 32-LCC (J-Lead) package.There is a case Tape & Reel (TR) in which it is packaged.Data and applications can be stored in the FIFO chip's 9K 1K x 9 memory.It is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.Powered by a voltage of 3V~3.6V , it operates on a low supply voltage.The 72V series contains this memory logic.60mA is memory IC's maximum operating supply current.In terms of its family, it is part of the 72V02 family.
72V02L25JI8 Features
9K 1K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V02
72V02L25JI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V02L25JI8 FIFOs Memory applications.
  • Address mapping
  • IP Radio
  • Switches
  • Code converters
  • Microprogramming
  • Consumer
  • GPS Offender Tracking
  • Industrial Systems
  • Queues for communication systems
  • Extended product life cycle
Step5Bar-code shipping tag
72V02L25JI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Supplier Device Package
    32-PLCC (14x11.46)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V02
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    9K 1K x 9
  • Access Time
    25ns
  • Data Rate
    28.5MHz