  • 72V02L25JI
72V02L25JI
advertisement
Manufacturer No:
72V02L25JI
HK JDW NO:
668-72V02L25JI
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
72V02L25JI
Description:
72V02 FIFO memory IC72V Series 9K 1K x 925ns
Purchasing and Inquiry
72V02L25JI Overview
The 32-LCC (J-Lead) package contains FIFO memory chip.There's a Tube on the package.There is a 9K 1K x 9 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.The temperature should be kept at -40°C~85°C to ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.Operation is based on a supply voltage of 3V~3.6V .The 72V series is represented by this memory logic.60mA is the FIFO's maximum operating supply current.In terms of its family, it is part of the 72V02 family.
72V02L25JI Features
9K 1K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V02
72V02L25JI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V02L25JI FIFOs Memory applications.
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Product traceability
  • Controlled baseline
  • Tape controllers
  • GPS Offender Tracking
  • Consumer
  • Desktop Computers
  • Microprogramming
  • Industrial Systems
  • Alarm System
Step5Bar-code shipping tag
72V02L25JI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Supplier Device Package
    32-PLCC (14x11.46)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V02
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    9K 1K x 9
  • Access Time
    25ns
  • Data Rate
    28.5MHz