  • 72V02L25J
72V02L25J
advertisement
Manufacturer No:
72V02L25J
HK JDW NO:
668-72V02L25J
Datasheet:
72V02L25J
Description:
72V02 FIFO memory IC72V Series 9K 1K x 925ns
Purchasing and Inquiry
72V02L25J Overview
You can find FIFO memory chip in package 32-LCC (J-Lead) .There is a case Tube in which it is packaged.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 9K 1K x 9 in their memory.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3V~3.6V .It is part of the 72V series of memory logics.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 60mA .A member of the 72V02 family, it has the following characteristics.
72V02L25J Features
9K 1K x 9 memory size
72V series
Best part number of 72V02
72V02L25J Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V02L25J FIFOs Memory applications.
  • Analog-to-digital converters
  • Video Processing
  • Cameras
  • Look-up Tables
  • Consumer
  • Consumer Systems
  • A/D output buffers
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Transistors
  • Data communications
Step5Bar-code shipping tag
72V02L25J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 72V02L25J.
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V02
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    9K 1K x 9
  • Access Time
    25ns
  • Data Rate
    28.5MHz