  • 72401L15DB
72401L15DB
advertisement
Manufacturer No:
72401L15DB
HK JDW NO:
668-72401L15DB
Package:
16-CDIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
72401L15DB
Description:
72401 FIFO memory IC7200 Series 256 64 x 440ns
Purchasing and Inquiry
72401L15DB Overview
FIFO memory chip is contained in the 16-CDIP (0.300, 7.62mm) package.The package comes in a case of Tube .A memory of 256 64 x 4 is available for storing applications and data on this FIFO chip.It is advisable to regulate the temperature to -55°C~125°C to ensure reliable operation.It is mounted in the Through Hole position.Operating voltage is 4.5V~5.5V .The 7200 series contains this memory logic.45mA is the FIFO's maximum operating supply current.The 72401 family of integers consists of this type.
72401L15DB Features
256 64 x 4 memory size
7200 series
Best part number of 72401
72401L15DB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72401L15DB FIFOs Memory applications.
  • Disk Controllers
  • Transistors
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Extended product-change notification
  • Look-up Tables
  • Data communications
  • Buses
  • GPS Offender Tracking
  • Code converters
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
72401L15DB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-CDIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    7200
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    72401
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    45mA
  • Memory Size
    256 64 x 4
  • Access Time
    40ns
  • Data Rate
    15MHz