  • 71V3556SA100BQI8
71V3556SA100BQI8
advertisement
Manufacturer No:
71V3556SA100BQI8
HK JDW NO:
378-71V3556SA100BQI8
Package:
Datasheet:
71V3556SA100BQI8
Description:
Surface Mount Memory IC 4.5 Mb kb 15mm mm 255mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
71V3556SA100BQI8
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    165
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    255mA
  • Memory Type
    RAM, SRAM
  • Access Time
    5 ns
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    4.5 Mb
  • Standby Current-Max
    0.045A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Length
    15mm
  • Width
    13mm
  • Thickness
    1.2mm