  • 71MBS30-02B06N
71MBS30-02B06N
advertisement
Manufacturer No:
71MBS30-02B06N
HK JDW NO:
330-71MBS30-02B06N
Step5Bar-code shipping tag
71MBS30-02B06N
    Silver Alloy
  • Contact Plating
    Gold, Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Packaging
    Bulk
    Active
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    6
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Throw Configuration
    SP6T
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Mechanical Life
    25000 cycles
  • Number of Decks
    2
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Circuit per Deck
    SP6T
  • Depth Behind Panel
    27.87mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Actuator Length
    9.53mm