  • 71MBS30-01E03N
71MBS30-01E03N
advertisement
Manufacturer No:
71MBS30-01E03N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-71MBS30-01E03N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
71MBS30-01E03N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Series
    71
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    3
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.880 ~ 23gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    4P3T
  • Depth Behind Panel
    19.33mm
  • Number of Poles per Deck
    4
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    9.53mm