  • 71MB30-04-1-07S
71MB30-04-1-07S
advertisement
Manufacturer No:
71MB30-04-1-07S
HK JDW NO:
330-71MB30-04-1-07S
Step5Bar-code shipping tag
71MB30-04-1-07S
    71
  • Published
    2010
  • Number of Positions
    7
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Electrical Life
    25000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    4
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    SP7T
  • Depth Behind Panel
    35.94mm
  • Index Angle
    30 deg
  • Number of Switch Sections
    1
  • Number of Poles per Deck
  • Actuator Length
    9.53mm