  • 71L30-01-4-03S
71L30-01-4-03S
advertisement
Manufacturer No:
71L30-01-4-03S
HK JDW NO:
330-71L30-01-4-03S
Description:
Switch Key Lock 4P3T 30 Flat Key 0.25A Solder Lug Panel Mount
Step5Bar-code shipping tag
71L30-01-4-03S
    Panel Mount
  • Insulation Material
    DIALLYL
  • Terminal Material
    BRASS
  • Number of Positions
    3
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Body Length or Diameter
    22.86mm
  • Circuit
    4P3T
  • Switch Function
    On-On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.05mm Dia
  • Contact Style
    Shorting
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Current Rating
    250mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
    KEYLOCK SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    0.25A
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Depth Behind Flange
    46.00mm
  • Body Height
    0.79mm