  • 71L30-01-2-05N
71L30-01-2-05N
advertisement
Manufacturer No:
71L30-01-2-05N
HK JDW NO:
330-71L30-01-2-05N
Description:
Switch Key Lock DP 30 Flat Key 0.25A Solder Lug Panel Mount
Step5Bar-code shipping tag
71L30-01-2-05N
  • Number of Positions
    5
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Body Length or Diameter
    22.86mm
  • Circuit
    DP5T
  • Switch Function
    On-On-On-On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.05mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Current Rating
    250mA
  • Electrical Life
    15,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DP, DP5T
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Depth Behind Flange
    46.00mm
  • Body Height
    0.79mm