  • 71ESF30-01-2-04N
71ESF30-01-2-04N
advertisement
Manufacturer No:
71ESF30-01-2-04N
HK JDW NO:
330-71ESF30-01-2-04N
Step5Bar-code shipping tag
71ESF30-01-2-04N
    Silver Alloy
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    4
  • Series
    71
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    4
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Current Rating
    250mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Round (4mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    DP4T
  • Depth Behind Panel
    19.33mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    2
  • Actuator Length
    17.00mm